Supraśl na początek wiosny

Drugi dzień wiosny przynosi pogodę wymarzoną do spacerów. W sam raz na odwiedziny urokliwego miasteczka na Podlasiu. Supraśl – oddalony o kilkanaście kilometrów od metropolii Podlasia – Białegostoku – jest chyba jednym z najbardziej znanych miejsc na Podlasiu (zaraz po legendarnej Puszczy Białowieskiej i Augustowie).

To niewielkie (niecałe 6 km2), otoczone Puszczą Knyszyńską, miasteczko rozsławił w swojej trylogii Jacek Bromski (U Pana Boga za piecem, U Pana Boga w ogródku, U Pana Boga za miedzą). To właśnie tu – w Supraślu – mieszkał filmowy komendant policji w Królowym Moście. Chociaż chyba bardziej właściwym stwierdzeniem byłoby, że jeden z supraskich domów „grał” w trylogii dom komendanta.

Supraśl również, albo przede wszystkim może pochwalić się wieloma zabytkami, m.in. Pałac i Mauzoleum Buchholtzów oraz prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa.

Tego dnia stawiam jednak nie na zwiedzanie, ale na odpoczynek. Pierwsze kroki po przyjeździe kieruję w stronę Bulwarów nad rzeką Supraśl.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Śluza na rzece Supraśl

 

Obrazek

Obrazek

Bulwary nad rzeką Supraśl. W tle Ławra Supraska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazek

 

Trudno jest przechadzać się bulwarami i nie wstąpić choć na chwilę do pobliskiego kompleksu pobazyliańskiego.

 

Obrazek

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i Św. Jana Teologa w Supraślu (Ławra Supraska). Na pierwszym planie Pałac Archimandrytów mieszczący Akademię Supraską oraz Muzeum Ikon.

Obrazek

Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy na dziedzińcu monasteru. Wybudowana jako cerkiew obronna. Miała 4 piętra – 2 naziemne oraz 2 podziemne i mury 2 metrowej grubości.

Obrazek

Bramo-dzwonnica na terenie monasteru

Na miejscu okazuje się że tego dnia, odnowiony Pałac Archimandrytów, dostępny jest dla zwiedzających. Pałac Archimandrytów został po renowacji oficjalnie otwarty 24 lutego 2014 r.

Obrazek

Bulwary nad rzeką Supraśl. Widok z okien Akademii Supraskiej

Obrazek

Pamiątkowa tablica i krzyż znajdująca się pomiędzy bulwarami a monasterem. Widok z okien Akademii Supraskiej. Wg kronik klasztornych w tym miejscu zatrzymała się łódź wioząca mnichów z Gródka w poszukiwaniu miejsca na założenie monesteru.

Obrazek

Muzeum Ikon w Supraślu. Makieta Cerkwi Zwiastowania NMP

Po szybkim zwiedzaniu Muzeum Ikon udaję się do niemal kultowego baru Jarzębinka. W trakcie spaceru mijam kolejne interesujące obiekty.

Obrazek

Ratusz miejski. Początkowo mieściła się tu szkoła.

Obrazek

Kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski. Do II wojny światowej była to świątynia ewangelicko-augsburska.

Obrazek

Kościół parafialny pw. Św. Trójcy

Obrazek

ul. 3 maja (dawniej 1 maja). Po obu stronach ulicy można podziwiać niską drewnianą zabudowę – domy tkaczy z XIX wieku.

 

Obrazek

ul. 3 maja. Widok na kościół św. Trójcy

Obrazek

 

Po przepysznym regionalnym obiedzie nadszedł czas na powrót do domu.

 

2 uwagi do wpisu “Supraśl na początek wiosny

  1. Ahaa, its good dialogue about this article at this place at this webpage, I
    have read all that, so now me also commenting at this place.

Dodaj komentarz