Jeden dzień w Toledo

Toledo oddalone jest od Madrytu o ok. 70 km, które szybko pokonujemy wygodnym pociągiem. Po wyjściu z pociągu wita nas atrakcyjny pod względem architektonicznym zabytkowy dworzec. Aby dotrzeć do historycznej części miasta możemy skorzystać z autobusu, jednak z premedytacją wybieramy spacer. Toledo położone jest na wzgórzu, które malowniczo opływa rzeka Tag. Nad miastem góruje twierdza Alkazar. Podczas wojny domowej, w I połowie XX wieku, została doszczętnie zniszczona. Po czym odbudowano ją zgodnie z planami z czasów Karola V.

Zanim jednak dotrzemy do Alkazaru musimy pokonać piękny, stary most Puente de Alcantara, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Ale to dopiero przedsmak tego, co ma nam do zaoferowania miasto. Nie bez przyczyny określane jest mianem jednego z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury, a jego cała historyczna część wpisana jest listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nasze pierwsze kroki kierujemy do Plaza de Zocodover, przy którym znajduje się Biuro Informacji Turystycznej. Zaopatrzeni w mapkę Toledo wyruszamy na jego podbój. W niedalekim sąsiedztwie placu zlokalizowany jest Alkazar, jednak z bliska nie robi już takiego wrażenia jak z przeciwległego brzegu rzeki. Stąd wyruszamy na poszukiwanie największej atrakcji miasta – Katedry Najświętszej Marii Panny – jednej z najbardziej znaczących gotyckich budowli w Hiszpanii (mimo, że łączy w sobie też inne style architektoniczne, np. barok). Jej budowa rozpoczęła się w XIII w i trwała ponad dwa wieki, a wnętrza skrywają prawdziwe skarby. Na mnie jednak największe wrażenie zrobiło boczne wejście – Puerta del Reloj. Plac przy którym znajduje się katedra dopełniają 2 inne ciekawe budowle: XVII w Ratusz i Pałac Archibiskupów.

Miasto obfituje w liczne budowle sakralnych różnych wyznań: kościoły i klasztory, meczet, synagoga. Mój szczególny zachwyt wzbudził klasztor San Juan de los Reyes z przełomu XV i XVI w. Został zbudowany w stylu gotyku izabelińskiego dla upamiętnienia narodzin syna  Króla Ferdynanda II Aragońskiego i Królowej Izabeli I Kastylijskiej oraz zwycięstwa w Bitwie pod Toro. Podobnie jak Alkazar, góruje nad miastem. W całej okazałości prezentuje się z mostu Puente de San Martin.

W pobliżu klasztoru znajduje się kolejna z ciekawych starych bram miejskich – renesansowa Puerta del Cambron.

W Toledo warto po prostu zagubić się w wąskich, ciasnych uliczkach spacerując pod górę i w dół.

Dodaj komentarz